Vsi si želimo športnih oblačil, ki jih lahko nosimo tudi po več let. Prvi korak pri tem je seveda izbira kakovostnih kosov iz vrhunskih materialov, moramo pa nato za te materiale ustrezno skrbeti še doma.
Če boste za oblačila dobro skrbeli, jih boste lahko dlje nosili in se bo vaša investicija hitro povrnila, hkrati pa boste z zmanjšanjem števila nakupov poskrbeli tudi za naš planet.
Da vam bodo naši vrhunski izdelki lahko še dolgo služili, smo pripravili nekaj hitrih nasvetov za podaljšanje njihove življenjske dobe.
Mehčalci lahko obdajo vlakna tehničnih tkanin in zato zmanjšajo njihovo zračnost, sposobnost odvajanja vlage ter splošno funkcionalnost. Zato pri pranju športnih oblačil odsvetujemo uporabo mehčalcev.
Naš dodaten nasvet je še uporaba pralnih sredstev, namenjenih posebej za športna oblačila, in po potrebi dezinfekcijskih sredstev za oblačila.
V predalček za mehčalec pri vsakem pranju namesto mehčalca nalijte dezinfekcijsko sredstvo (npr. Sanytol), saj odstrani bakterije in s tem neprijetne vonjave tudi pri nižjih temperaturah pranja.
Sušenje v sušilnem stroju močno obremenjuje oblačila, kar povzroča obrabo in nastajanje t. i. kosmov. Sušenje na zraku je nežnejša možnost, ki ohranja tkanino in funkcionalnost vaših oblačil.
Izjema so izdelki z vsebnostjo puha. V tem primeru je sušenje v sušilnem stroju z nekaj teniškimi žogicami vseeno priporočljivo za ohranjanje volumna in izolacije. Vedno pa upoštevajte tudi navodila proizvajalca na etiketi.
Vsi smo kdaj po športni aktivnosti zelo utrujeni in bi umazana oblačila najraje nekaj časa pustili pri miru. A to ni najbolj optimalno za njihovo življenjsko dobo!
Za najboljše rezultate madeže – predvsem oljne ali mastne – odstranite takoj oziroma čim prej. Na mesto madeža nanesite detergent za posodo ali namensko sredstvo za odstranjevanje madežev, pustite delovati nekaj minut, nato pa operite v skladu z navodili za nego oblačila. Namesto mehčalca v posodico za mehčalec dodajte dezinfekcijsko sredstvo za oblačila (npr. Sanytol).
Neposredno na območje z neprijetnim vonjem IN v predalček za mehčalec namesto mehčalca nanesite alkoholni kis ali drugo dezinfekcijsko sredstvo za pranje (npr. Sanytol).
Nato oblačilo operite na temperaturi 40 stopinj Celzija na daljšem (2-3 ure) programu z veliko vode, da se z oblačil sperejo vsi ostanki potu.
Če je v tkanini več kot 20 % volne, ne perite na višji temperaturi, kot je navedeno na etiketi.
Odprte zadrge lahko med pranjem poškodujejo oblačila in tkanine. Zato pred pranjem vedno zaprite vse zadrge. Za dodatno zaščito tovrstna oblačila vedno perite obrnjena narobe.
Ježki in drugi grobi elementi na oblačilih lahko med pranjem poškodujejo druga oblačila in med drugim povzročijo »muckanje«. Priporočamo pranje tovrstnih kosov v vrečki za občutljivo perilo, s čimer boste preprečili obrabo in poškodbe med pranjem.
Za pranje puhovke izberite program za puhasta oblačila ali občutljivo perilo, centrifugo pa nastavite na najnižje obrate.
Lastnost perja in puha je, da nase vleče vlago/vodo, ki se potem na zraku zelo počasi posuši. Med sušenjem na zraku v puhu ostane vlaga, ki povzroči, da se puh med seboj sprijema v bunkice, ki ne gredo narazen.
Po pranju je tako najlažje puhovko posušiti v sušilnem stroju kjer za sušenje izberite program za občutljivo perilo oziroma z manj vročo stopnjo ali pa program za puh. Če sušilnega stroja nimate, je puhovko najbolje posušiti s fenom. S fenom pihamo v rokave in material z vseh smeri tako, da se puh razpiha.
To je to! Preprosti ukrepi, s katerimi boste oblačila zaščitili in še več let uživali v različnih aktivnostih. 😉